Kam směřujeme, informace o Faunaparku

Spolu s vámi vytváříme příjemné a inspirativní místo pro aktivní odpočinek, vzdělávání, společenský a osobní rozvoj místních obyvatel, návštěvníků a turistů Frýdku-Místku.

Jsme neziskový spolek nadšenců  mající za cíl ve spolupráci s občany a dobrovolníky vybudovat a provozovat malý flora a fauna park jako komunitní a rodinné centrum. Park budujeme za podpory desítek dobrovolníků, díky tisícovkám zdarma odpracovaných hodin.

Každou vydělanou korunu investujeme zpět  do rozvoje parku.

I přes Anti covidová opatření jsme v roce 2020 uspořádali přes 30 akcí pro veřejnost. Naučné programy pro děti navštívilo bezmála 900 nejmenších.

Budujeme

•       Klidovou zónu a zákoutí s lavičkami
•       Přírodní dětské hřiště
•       Minizoo – zvířata nenáročné na chov slepice, králíci, kozy
•       Kontaktní park – pohladit, půjčit, vyvenčit
•       Edukační centrum - příroda, ekologie, ochrana životního prostředí, třídění odpadů
•       Naučná stezka – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí
•       Kavárna – sedněte si na deku a udělejte si u nás piknik

Pořádáme

•       Naučné programy pro žáky mateřských škol a prvního stupně základních škol
•       Přednášky a vzdělávací akce – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí, historie a další zajímavá témata
•       Kroužky a workshopy – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí
•       Společenské akce, dětské dny, případně i koncerty, divadlo, letní kino

Zapojujeme dobrovolníky a širokou veřejnost do budování, rekonstrukce a provozu parku: Chceme znovu otevřít park veřejnosti 

Hlavní projekty 2021 

1. Zachraňme stodolu Faunaparku

Pomozte nám zachránit více jak 112 let starou stodolu ve Faunaparku ve Frýdku-Místku. Do stodoly zatéká a za deště je bohužel nepoužitelná. Hrozí její zničení. Spolu s desítkami dobrovolníků jsme stodolu určenou k demolici vlastnoručně přebudovali na multifunkční sál. Již několik let ji využívá nejen široká veřejnost a komunita kolem Faunaparku, ale i kluby, spolky a kroužky z Frýdku-Místu a okolí.  Proběhly zde již stovky setkání a přednášek. Například o životním prostředí, přírodě, historii regionu, osobnostech z kraje, architektuře a lokálních zajímavostech. Díky podpoře projektu střechu společně s dobrovolníky i odborníky opravíme.

Projekt je náš nejdůležitější projekt letošního roku. Chceme jej realizovat nejpozději do konce prázdnin a čeká nás spoustu hodin dobrovolnické práce.

Děkujeme za pomoc Plzeňský Prazdroj, a.s.  a Nadaci rozvoje občanské společnosti

Projekt Zachraňme stodolu Faunaparku podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje částkou 379 448 Kč. 

Celková částka na základní odbornou opravu krovu a krytiny střechy je 493 414 Kč.

Chybí nám 114 000 Kč. 

Stodola dále potřebuje zednické opravy štítů a omítek, hromosvod, odvodnění, vyměnit nevzhlednou Ytonogovou vestavbu za vrata. Plánujeme i nové plátno, projektor a bezpečnostní kamerový systém, aby odhalil děti co sprejují po vratech od řeky.

Velmi hrubým odhadem při zapojení dobrovolných brigádníků se celková částka na opravy stodoly může vyšplhat až na 800 000 Kč.

Podpořit nás můžete i Vy!

2. Budujeme výběhy pro zvířata

Pro naše slepičky, králíčky a kačenky budujeme kryté výběhy a ubikace. Proč kryté? Nebudou je napadat dravci. Jiní ptáci, které krmíme na několika místech parku, jim nebudou loupit krmení. Zamezíme  přenos  ptačí chřipky a jiných nemocí. A hlavně zvířátka budou v suchu i v zimě. 

Projekt chceme realizovat nejpozději do konce prázdnin a čeká nás spoustu hodin dobrovolnické práce

Projekt podpořil náš letitý sponzor Řeznictví H+H, s.r.o.  částkou 50.000 Kč.

Podpořit nás můžete i Vy!

3. Zelená učebna

Projekt Zelená učebna je zaměřen na pokračování budování multifunkční ekologické přírodovědné učebny pro 30 dětí z průchodu bývalé vrátnice. Zelená učebna bude sloužit k pořádání akcí v případě nepříznivého počasí. Již jsme na vlastní náklady prodloužili místnost učebny, vymalovali a instalovali nová světla.

Díky podpoře našeho kamaráda zaměstnance skupiny ČEZ jsme se letos zapojili Zaměstnaneckých grantů 2021 Nadace ČEZ   O přidělení Grantů rozhoduje hlasování zaměstnanců skupiny ČEZ v období:  20. 4. do 5.5. 2021.

Pokud se umístíme na vítězných místech, tak díky tomuto projektu již bude možné zelenou učebnu plně využívat k výuce, přednáškám a akcím. 

Konkrétně plánujeme zakoupit: OSB desky poslouží k úpravě stěn učebny. Na 30 ks stohovacích židlí se pohodlně usadí děti i dospělí a lze je využit i při akcích pod širým nebem. Zatemňovací rolety a shrnovací promítací plátno na stěnu přemění učebnu v promítací sál. Umožní promítání pohádek , ale i naučných filmů a prezentací na ekologická a přírodovědná témata. Mobilní flipchart s výsuvnými rameny, magnetický s bloky pro flipchart podpoří prezentace a přednášky v Zelené učebně. Vše výše uvedené nainstalují členové naší komunity a přátelé spolku na dobrovolnické brigádě. Projekt chceme realizovat nejpozději do konce roku 2021.

A pokud grant neobdržíme? Budeme se účastnit dalších podobných grantů. Přece nenecháme nejmenší návštěvníku v dešti a mrznout.

Třetí finální část projektu je zaměřena na nákup linolea na podlahu a výměnu přední vstupní dřevěné okenní stěny. Vstupní stěnou nyní velmi profukuje. V rámci výměny stěny máme v plánu i vybudování knihobudky a hračkobudky pro návštěvníky parku.

Díky našemu dlouholetému dobrovolníkovi, zaměstnanci skupiny Veolia, jsme se letos zapojili do programu MiNiGRANTY 2021 aneb Dobrovolnictví stále žije! Díky zapojení do MiNiGRANTu VEOLIA 2021 budeme mít možná nové vstupní dveře a prosklení Zelené učebny.

O přidělení nadačního příspěvku rozhodne Správní rada NF Veolia do konce května 2021.

Držte nám palce! Pokud to vyjde budou si naši nejmenší návštěvníci užívat naučné programy i v zimě.

Dětské naučné programy ve Faunaparku Učebna ve Faunaparku Výběhy ve Faunaparku Brigáda ve Faunaparku