Kam směřujeme, informace o Faunaparku

Spolu s vámi vytváříme příjemné a inspirativní místo pro aktivní odpočinek, vzdělávání, společenský a osobní rozvoj místních obyvatel, návštěvníků a turistů Frýdku-Místku.

Jsme neziskový spolek nadšenců  mající za cíl ve spolupráci s občany a dobrovolníky vybudovat a provozovat malý flora a fauna park jako komunitní a rodinné centrum. Park budujeme za podpory desítek dobrovolníků, díky tisícovkám zdarma odpracovaných hodin.

Vše co víc jak sedm let zcela zdarma a dobrovolnicky děláme ve Faunaparku pro druhé a zároveň pro sebe dává smysl. Ten pocit štěstí, radosti, hojnosti a hodnoty se v číslech vyjádřit ani nedá. Jsme vděčni za každý takový okamžik.

Každou vydělanou korunu investujeme zpět  do rozvoje parku.

I přes Anti covidová opatření jsme v roce 2020 uspořádali přes 30 akcí pro veřejnost. Naučné programy pro děti navštívilo bezmála 900 nejmenších.

Budujeme

•       Klidovou zónu a zákoutí s lavičkami
•       Přírodní dětské hřiště
•       Minizoo – zvířata nenáročné na chov slepice, králíci, kozy
•       Kontaktní park – pohladit, půjčit, vyvenčit
•       Edukační centrum - příroda, ekologie, ochrana životního prostředí, třídění odpadů
•       Naučná stezka – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí
•       Kavárna – sedněte si na deku a udělejte si u nás piknik

Pořádáme

•       Naučné programy pro žáky mateřských škol a prvního stupně základních škol
•       Přednášky a vzdělávací akce – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí, historie a další zajímavá témata
•       Kroužky a workshopy – příroda, ekologie, ochrana životního prostředí
•       Společenské akce, dětské dny, případně i koncerty, divadlo, letní kino

Zapojujeme dobrovolníky a širokou veřejnost do budování, rekonstrukce a provozu parku: Chceme znovu otevřít park veřejnosti 

Hlavní projekty 2021 

1. Zachraňme stodolu Faunaparku

Pomozte nám zachránit více jak 112 let starou stodolu ve Faunaparku ve Frýdku-Místku. Do stodoly zatéká a za deště je bohužel nepoužitelná. Hrozí její zničení. Spolu s desítkami dobrovolníků jsme stodolu určenou k demolici vlastnoručně přebudovali na multifunkční sál. Již několik let ji využívá nejen široká veřejnost a komunita kolem Faunaparku, ale i kluby, spolky a kroužky z Frýdku-Místu a okolí.  Proběhly zde již stovky setkání a přednášek. Například o životním prostředí, přírodě, historii regionu, osobnostech z kraje, architektuře a lokálních zajímavostech. Díky podpoře projektu střechu společně s dobrovolníky i odborníky opravíme.

Projekt je náš nejdůležitější projekt letošního roku. Chceme jej realizovat nejpozději do konce prázdnin a čeká nás spoustu hodin dobrovolnické práce.

Děkujeme za pomoc Plzeňský Prazdroj, a.s.  a Nadaci rozvoje občanské společnosti

Projekt Zachraňme stodolu Faunaparku podpořen z Grantového programu Plzeňského Prazdroje částkou 379 448 Kč. 

Celková částka na základní odbornou opravu krovu a krytiny střechy je 493 414 Kč.

Chybí nám 114 000 Kč. 

Stodola dále potřebuje zednické opravy štítů a omítek, hromosvod, odvodnění, vyměnit nevzhlednou Ytonogovou vestavbu za vrata. Plánujeme i nové plátno, projektor a bezpečnostní kamerový systém, aby odhalil děti co sprejují po vratech od řeky.

Velmi hrubým odhadem při zapojení dobrovolných brigádníků se celková částka na opravy stodoly může vyšplhat až na 800 000 Kč.

Podpořit nás můžete i Vy!

2. Budujeme výběhy pro zvířata

Pro naše slepičky, králíčky a kačenky budujeme kryté výběhy a ubikace. Proč kryté? Nebudou je napadat dravci. Jiní ptáci, které krmíme na několika místech parku, jim nebudou loupit krmení. Zamezíme  přenos  ptačí chřipky a jiných nemocí. A hlavně zvířátka budou v suchu i v zimě. 

Projekt chceme realizovat nejpozději do konce prázdnin a čeká nás spoustu hodin dobrovolnické práce

Projekt podpořil náš letitý sponzor Řeznictví H+H, s.r.o.  částkou 50.000 Kč.

Podpořit nás můžete i Vy!

3. Zelená učebna

Naše naučné programy navštěvuje tisíce dětí. Jen za květen a červen 2021 je navštívilo přes 1000 nejmenších z Frýdku-Místku a širokého okolí.  Projekt Zelená učebna je zaměřen na pokračování budování ekologické přírodovědné učebny pro 30 dětí. 

Zelená učebna bude sloužit k výuce, přednáškám a akcím v zimě a za nepříznivého počasí. 

Již jsme na vlastní náklady přebudovali průchod bývalé vrátnice v místnost učebny, vymalovali a instalovali nová světla.

Zelená učebna potřebuje nové vstupní průčelí, ať na děti v zimě netáhne a neuniká teplo.  Dále potřebujeme  opravit stěny a podlahy, vybavení v podobě  židlí, projektoru, plátna a notebooku. Minimální rozpočet je 110.000 Kč

Zelená učebna je sponzorsky zakletá.  Naše žádosti u nadace OKD, u zaměstnaneckých grantů 2021 Nadace ČEZ a u MiNiGRANTU 2021 skupiny Veolia bohužel nebyly úspěšné.  Přesto se nevzdáváme a stále hledáme. Těšíme se a věříme, že si naši nejmenší návštěvníci užívat naučné programy i v zimě.

4. Poslechněme si, jak zní les

Ve Faunaparku mimo jiné učíme děti i dospělé poznávat a chránit přírodu. Pro naplnění hesla Škola hrou při poznávání stromů, je našim snem pořídit do Faunaparku dendrofon. Děti se naučí poznávat stromy našich lesů. Uvidí jak stromy vypadají, jaké mají plody, listy, kůru. Poznají typické výrobky, které se ze stromů vyrábí. Poklepáním na lamely z různých druhů stromů děti uslyší jejich zvuk. Věříme, že dendrofon výrazně pomůže rozšířit nejen našim nejmenším znalosti o stromech.

Děkujeme že hlasujte pro náš projekt vhozením žetonů v TESCO Frýdek-Místek. Hlasovat můžete opakovaně až do 14.7.2021 Díky Vám uslyší ve Faunaparku nejen děti, jak zní les.

Dětské naučné programy ve Faunaparku Učebna ve Faunaparku Výběhy ve Faunaparku Brigáda ve Faunaparku