Novinky, zajímavosti, tipy

Kachny mají nový výběh

Dobrovolnicky jsme vybudovali první dva nové výběhy. Letos ještě plánujeme vybudovat další 4 výběhy.

Letos ještě plánujeme vybudovat další 4 výběhy. Výběhy jsou konstruované s ohledem na bezpečnost jejich obyvatel tak, aby se do nich nedostal žádný predátor. V okolí Faunaparku se pohybuje kuna a byly pozorovány i stopy lasičky.

První obyvatelé jsou indičtí běžci. Materiál na nové výběhy byl zakoupen z finančního daru 50 000 Kč od společnosti Řeznictví H+H s.r.o. Do výběhu plánujeme přestěhovat zakrslé králíky, slepičky hedvábníčky.

Káčátka rostou jako z vody

Páreček faunaparkových indických běžců i v provizorním výběhu vyseděl a obětavě se stará o sedm malých káčátek.

Káčátka rostou jako z vody a jejich obrovskou pochoutkou jsou slimáci.
Kachňata přicházejí na svět obvykle v líhních. Neposedné kachny je vysedí jen občas. 
Ale pokud se podaří přirozený odchov, obětavě je opečovávají, zahřívají a vychovávají. Takový start do života je pro kachňata nejlepší. 

1000 dětí navštívili naučné programy

Náš spolek spolu s desítkami nadšenců a dobrovolníků snaží postupně zvelebovat Faunapark. Děláme to po svých zaměstnáních, bez nároku na odměnu, protože nás to baví.

Uspořádali jsme za tu dobu desítky akcí, které navštívilo tisíce občanů Frýdku-Místku a širokého okolí. Naše naučné programy o přírodě a ekologii navštěvují pravidelně žáci mateřských a základních škol. Za dva měsíce (květen a červen) navštívilo naučné programy ve Faunaparku přes 1 000 dětí. Největší zájem vyvolali naši králičci. Již nyní máme rezervace na nadcházející školní rok.

Pomoci Faunaparku může každý brigádnicky i finančně. Pomůže byť jen jedna jediná koruna. Každou Vaší korunu město Frýdek-Místek zdvojnásobí.

https://www.zoofm.cz/zachranme-stodolu

Příměstský tábor pro děti s autismem úspěšně běží...

Od 12.7. do 16.7. pořádá DC ADRA Frýdek - Místek příměstský tábor pro děti s autismem.

Jsme rádi, že prostor Faunaparku poskytuje bezpečné zázemí úžasným dětem, které by se na tábor dostávaly obtížně.

DARUJ F≈M – Záchrana stodoly ve Faunaparku

Podpořte záchranu stodoly ve sbírce „DARUJ F≈M – Záchrana stodoly ve Faunaparku“

Rada města dne 25. 5. 2021 souhlasila s konáním veřejné sbírky s názvem „DARUJ F≈M – Záchrana stodoly ve Faunaparku“. Byl zřízen sbírkový transparentní účet města, konání sbírky bylo oznámeno krajskému úřadu. Zastupitelstvo města se dne 16. 6. 2021 zavázalo poskytnout dar ve stejné výši jako částka vybraná v této veřejné sbírce mezi veřejností (maximálně ale 50 tis. Kč). Tato částka se tak zdvojnásobí. Přispívat na sbírku je možné od 1.7. 2021 až do 20. 12. 2021.

Jinými slovy každou Vaší darovanou korunu město Frýdek-Místek zdvojnásobí.

Sbírku DARUJ F≈M naleznete na https://darujfm.cz/sbirky/faunapark/.

POSLECHNĚME SI, JAK ZNÍ LES

Děkujeme že hlasujte pro náš projekt vhozením žetonů v TESCO Frýdek-Místek.

Hlasovat můžete opakovaně až do 14.7.2021 Díky Vám uslyší ve Faunaparku nejen děti, jak zní les.

Ve Faunaparku mimo jiné učíme děti i dospělé poznávat a chránit přírodu. Pro naplnění hesla Škola hrou při poznávání stromů, je našim snem pořídit do Faunaparku dendrofon. Děti se naučí poznávat stromy našich lesů. Uvidí jak stromy vypadají, jaké mají plody, listy, kůru. Poznají typické výrobky, které se ze stromů vyrábí. Poklepáním na lamely z různých druhů stromů děti uslyší jejich zvuk. Věříme, že dendrofon výrazně pomůže rozšířit nejen našim nejmenším znalosti o stromech.

Sedm let radosti potěšení a dobrovolnické práce

Největší odměnou pro nás jsou bezelstné úsměvy a radost všech návštěvníků Faunaparku

Více jak sedm let se náš spolek spolu s desítkami nadšenců a dobrovolníků snaží postupně zvelebovat Faunapark. Děláme to po svých zaměstnáních, bez nároku na odměnu, protože nás to baví.

Uspořádali jsme za tu dobu desítky akcí, které navštívilo tisíce občanů Frýdku-Místku a širokého okolí. Naše naučné programy o přírodě a ekologii navštěvují pravidelně žáci mateřských a základních škol.

V letošním roce realizujeme tyto tři hlavní projekty:

1 .Zachraňme stodolu Faunaparku
2. Budujeme výběhy pro zvířata
3. Zelená učebna

Připravili jsme bohatý program zejména pro nejmenší a těšíme se na Vaše návštěvy.

Faunapark by nemohl fungovat bez podpory desítek sponzorů. Zejména děkujeme Statutárnímu městu Frýdek-Místek a Slezan Holding a.s.

Jsme Vám nesmírně vděční za jakoukoli podporu a pomoc.

Děti ve Faunaparku se učí poznávat přírodu

Faunapark se konečně dočkal svých nejmilejších návštěvníků

Dětské naučné programy přímo v přírodě jsou plné praktických ukázek a děti učivo snadno zapamatuji.

Věříme že překonáme loňský rekord kdy naučné programy navštívilo přes 1000 dětí.

Kalendář se rychle plní. Školy a školky si mohou vybírat z různých témat. Nejoblíbenější jsou ale stejně naši faunaparkoví mazlíčci.

Králičci se vrátili do Faunaparku

Ze svého zimoviště se 6.5.2021 vrátili králičci do své Fajné vily, která je nyní umístěna v dočasném výběhu na louce vedle pergoly.

Králičí tlupa se nám od loňska rozrostla. Jedna z pěti samiček byla totiž sameček. Kolik je celkem králíčků? Spočítejte si je až budete ve Faunaparku. 
Sledujte v akcích, kdy bude park otevřený.

.

Babočka paví oko ve Faunaparku

V pátek 30. dubna 2021 se v červeném domečku Faunaparku probudilo ze zimního spánku několik krásných motýlů Babočka paví oko. Paví oko, že by něco naznačoval?

Zimu přečkává na chráněných místech (dutiny stromů atd.), a díky existenci člověka vyhledává i nevytápěné prostory lidských příbytků jako jsou půdy či sklepy.

Na našem území se jedná o relativně hojný druh vlivem rozšířenosti kopřivy, která slouží za hlavní potravu housenek.

Zachraňme stodolu

Pomozte nám zachránit více jak 112 let starou stodolu

Do stodoly zatéká a za deště je bohužel nepoužitelná. Hrozí její zničení. Spolu s desítkami dobrovolníků jsme stodolu určenou k demolici vlastnoručně přebudovali na multifunkční sál. Již několik let ji využívá nejen široká veřejnost a komunita kolem Faunaparku, ale i kluby, spolky a kroužky z Frýdku-Místu a okolí.

Více informací

Strakapoud v parku

Je známo 33 druhů strakapoudů, v Česku jich žije 5

Zamilovanou břízu nám začal léčit pán doktor Strakapoud. Zjara je nápadný svým charakteristickým „bubnováním" do kůry stromů nebo na plechové části staveb.

Naši králíčci

Náš zvěřinec se rozrůstá :)

Postupně jsme pomohli 5 nechtěným králičím holkám, které si na sebe krásně zvykly a tvořili príma smečku, až do té doby, než se nám narodily v lednu 2021 malé chlupaté kuličky.